Lokalizacja

Turystyka:

Strumiany Spa hotel położony jest w dolinie malowniczej rzeki Iny, w samym sercu Puszczy Goleniowskiej (Goleniów), w śródleśnej kolonii Strumiany założonej w XVIII i XIX wieku. Zabudowa Strumian to domy stare, charakteryzujące się tzw. murem pruskim. Niektóre domy mieszkalne zbudowane w połowie XIX wieku podlegają ochronie jako obiekty zabytkowe. W Strumianach od 1961 roku przez 35 lat mieszkała znana poetka i pisarka Joanna Kulmowa z mężem Janem – filozofem i reżyserem teatralnym.

Strumiany to wymarzone miejsce dla krajoznawców szukających wypoczynku na łonie natury. Urzekający zapach lasu i cisza sprzyjają podróżom rowerowym, grzybobraniu i długim spacerom na świeżym powietrzu.

Sowno – znajduje się w odległości ok. 2 km od bramy wjazdowej Spa Med w kierunku Stargardu. Wieś założona w XV wieku, początkowo należała do zakonu cystersów z Kołbacza. Przy wjeździe do Sowna od strony Stargardu wznosi się neogotycki kościół zbudowany w 1888 roku z cegły. We wnętrzu znajduje się XIX-wieczne wyposażenie: ławki, empora chóru i prospekt organowy. Renesansowy ołtarz i ambona z lat 1554-1561 mają bogatą historię. W kościele znajduje się też wiele cennych zabytków związanych z istniejącą tu drewnianą rezydencją myśliwską Jana Fryderyka w drugiej połowie XVI wieku (niestety rezydencja ta nie przetrwała do naszych czasów). Po południowej stronie kościoła znajduje się pomnik – cokół poległych w I Wojnie Światowej.

Stargard Szczeciński – oddalony od Strumian o 17 km. W Stargardzie znajduje się najcenniejszy zabytek klasy zerowej Pomorza Zachodniego, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, gotycki kościół – kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata. Budowany był trzy wieki. W roku 1242 powstała w tym miejscu drewniana kaplica, potem w latach 1292-1324 wybudowano kościół murowany NMP, a następnie od roku 1388 do końca XVI wieku budowano kościół do obecnego kształtu.

Natura:

Strumiany to wymarzone miejsce dla krajoznawców szukających wypoczynku na łonie natury. Urzekający zapach lasu i cisza sprzyjają podróżom rowerowym, grzybobraniu i długim spacerom na świeżym powietrzu.

Puszcza Goleniowska – rozległy kompleks leśny liczący niemal 63 000 ha. Puszczę tworzą głównie bory sosnowe z nielicznymi fragmentami lasów dębowych, bukowych, olszowych i jesionowych. W puszczy znajdują schronienie liczne gatunki ginących i zagrożonych wyginięciem roślin i zwierząt. Jest to jedno z najważniejszych w Polsce miejsc występowania orła bielika – podlegającego ochronie herbowego polskiego ptaka. Można tu zobaczyć także białe bociany i żurawie. Okolice charakteryzują się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Na łąkach i szuwarach występuje liczna populacja storczyków (ponad 1000 egzemplarzy). Ze względu na walory zdrowotne sosnowych borów oraz doskonałe możliwości zbioru jagód i grzybów, jest to obszar bardzo atrakcyjny dla aktywnej turystyki i rekreacji. Ponadto pasjonaci polowań znajdą tu doskonałe warunki do myślistwa. Jest tu wiele dzików, jeleni, saren czasem zdarzają się nawet łosie.

Rzeka Ina – przepływa w bezpośrednim sąsiedztwie Strumian. Przez swój charakter dostarcza wielu walorów krajobrazowych. Jest rzeką naturalną i nie regulowaną, silnie meandruje, tworząc liczne zakola i wysepki. Ina jest popularnym miejscem spływów kajakowych. Szlak kajakowy Meandry Iny o długości 33,5 km rozpoczyna się nieopodal Bącznika, przy drodze Stawno – Kliniska Wielkie i prowadzi do Inoujścia, a następnie już wodami jeziora Dąbie do ośrodka żeglarskiego w Lubczynie.

Jezioro Miedwie – najczystsze i piąte co do wielkości jezioro w Polsce oddalone od Strumian o ok. 20 km. Jest doskonale przygotowane do uprawiania sportów wodnych: kitesurfingu, windsurfingu, żeglowania, nurkowania, pływania itp. W wodach żyje rzadki gatunek ryb sieja miedwieńska oraz skorupiaki spotykane w jeziorach alpejskich.

Rekreacja:

GOLF

RekreacjaW odległości ok. 30 km od Strumian, na obrzeżach Binowa, wsi położonej malowniczo na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się profesjonalne 18-dołkowe pole golfowe. Charakterystyczny, pofałdowany krajobraz ze wzgórzami na pierwszej dziewiątce i naturalnymi wodnymi przeszkodami na 8 z 9 dołków drugiej dziewiątki wprost zapiera dech.

Ponadto po drugiej stronie drogi oddzielającej pole treningowe od pola 18-dołkowego znajduje się pole 9-dołkowe. Zostało ono tak zaprojektowane, aby być interesującym zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych graczy.

SPŁYWY KAJAKOWE

RekreacjaCzysta woda, i wielkie bogactwo nieskażonej przyrody sprawia, że wyprawa kajakiem rzeką Iną należy do największych atrakcji tego typu w Polsce. W związku z tym jest popularnym miejscem organizowania spływów kajakowych. Szlak Meandry Iny o długości 33,5 km rozpoczyna się nieopodal Bącznika, przy drodze Stawno – Kliniska Wielkie.

WYCIECZKI ROWEROWE I PIESZE

RekreacjaW okolicach Strumian zorganizowano cały szereg atrakcyjnych tras rowerowych oraz szlaków i ścieżek spacerowo-dydaktycznych, obejmujących malownicze obszary nad Iną oraz leśnie szlaki w Puszczy Goleniowskiej. Każdy, niezależnie od stopnia umiejętności, znajdzie odpowiednią dla siebie trasę.

NORDIC WALKING

RekreacjaZe względu na dużą ilość szlaków i ścieżek spacerowych wytyczonych na trenie Puszczy Goleniowskiej Nordic Walking można uprawiać przez cały rok. Główne zalety Nordic Walking to : usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20-58 %, w zależności od intensywności wbijania kijków. Sport ten rozwija też mięśnie kończyn dolnych i górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę.

WĘDKOWANIE

RekreacjaJeśli posiadacie Państwo odpowiednie uprawnienia możecie bez przeszkód znaleźć zaciszne miejsce nad rzeką Iną lub jeziorem Miedwie i oddać się swoje pasji wędkowania.